Knižné profesie - 1. časť - Predstavujeme Milana Buna
Predstavovali ste si niekedy, čo také robia ľudia vo vydavateľstvách? Čítajú celý deň knihy? Je hlavnou požiadavkou na prácu vo vydavateľstve práve láska ku knihám? Počas niekoľkých týždňov vám prinesieme rozhovory s niekoľkými šikovnými ľuďmi z knižnej brandže, ktorí vám svoju prácu priblížia. Vážení knižní fanúšikovia, ako prvého vám predstavujeme Milana Buna.
Aká je vaša pracovná pozícia?
Online marketingový a projektový manažér pre IKAR a Bux.sk
Čo je náplňou vašej práce?
Online marketing a manažovanie projektov – napríklad špeciálne stránky pre série, jedinečné knihy ap. (severskekrimi.sk, mamtalent.sk ai.); manažovanie stránok autorov; Nakrúcam videoreportáže na krstoch kníh a iných akciách; pripravujem audio úryvky (načítané hercami) ap.
Je treba nejaké konkrétne vzdelanie k výkonu vašej práce?
Je to veľmi široký záber činností, takže ideálne z každého rožku trošku. Vyštudoval som síce odbor Knižničná a informačná veda na FiF UK, ale musím priznať, že veľmi málo z toho využívam v každodennej práci.
13 rokov som robil v médiách, najmä elektronických (rozhlas, rádiá Twist a Okey, STV, tiež printy), takže tam som získal mnoho skúseností, dobrých kontaktov a prehľad. To všetko dnes využívam pri propagácii kníh.
Čo považujete za najzaujímavejšie na vašej práci?
Milujem knihy, takže všetko okolo nich – čítanie rukopisov, samotné vydanie, ohlas u čitateľov, literárne akcie, prezentovanie knižných noviniek v televízii alebo rádiu ap. Knižný svet je úžasný a ja som doň doslova ponorený. Vychutnávam si ho ako v horúcom sparnom lete chladivé jazero :)
Ako vyzerá váš bežný deň?
Od rána cca 7:30 do 18:00 pripravujem najmä články pre médiá, píšem, chodím do televízie, zabezpečujem podklady pre novinárov, chystám videá a audio úryvky, študujem informácie o daných autoroch atď.
Pracujete v kancelárii, alebo máte open office?
mám sám kanceláriu, takže sa môžem plne sústrediť na prácu
Máte v náplni práce aj čítanie kníh?
Rozhodne, ale nie v pracovnom čase :) To je častý omyl ľudí mimo vydavateľstva – jéj, ty sa máš, môžeš si v práci čítať. Nemôžem, lebo na to nie je čas, takže si „nosím prácu“ domov a čítam po večeroch, cez víkendy, v mestskej doprave ap. Často sú to rukopisy, kde rozhodujeme, či ich vôbec vydať. Potom je to tzv. Čítanie v dome, kde mám pridelené knihy, ktoré treba prečítať ešte pred vydaním a zhodnotiť knihu: jej predajný potenciál, cieľovku, navrhnúť nejaké marketingové tipy, posúdiť, čo by pri nej zafungovalo a ako ju najlepšie dostať k čitateľom.
Aké knihy čítate?
De facto všetko. Najradšej krimi a trilery. Tiež motivačnú literatúru, osobnostný rozvoj a životopisy. Prečítam si aj romance – či už preto, aby som ich vedel lepšie priblížiť čitateľom, ale napríklad aj preto, že robím povedzme stránku a FB profil Táni Keleovej Vasilkovej a treba s čitateľkami komunikovať...
Prečítam si aj dobré fantasy, sci-fi, young adult literatúru, milujem knihy plné tipov a rád – pre zdravie, domácnosť, záhradu.
Jediné čo nemusím a veľmi tomu nerozumiem, je poézia :)
Prichádzate do kontaktu aj priamo s autormi kníh?
Samozrejme, najmä slovenskými – pri príprave knihy, pri krste, počas propagácie alebo len tak si posedíme a podebatujeme. Jožo Karika a Jožo Banáš, Andrea Coddington, Táňa Keleová-Vasilková, Jana Pronská a mnohí ďalší.
Úžasné sú stretnutie so svetovými hviezdami – nadchol ma Jo Nesbo, Dan Brown, Lorna Byrneová, Dmitry Glukhovsky, Jussi Adler Olssen, Samuel Bjork... sú to neraz skvelí ľudia, bežní a nenamyslení, dá sa s nimi dobre zabaviť, pokecať o všeličom.
Tieto otázky sa netýkajú priamo profesií, ale taktiež nás zaujíma, ako to vo svete vydavateľstiev funguje :)
Ako sa rozhodujete, ktoré novinky vydáte vo vašom vydavateľstve?
Máme tzv. book huntera, ktorý vyberá, sleduje, dáva tipy. Každý môže prísť s nejakým tipom, odporučiť autora, konkrétnu knihu. Väčšinou sa to preberie na edičnej rade a povie sa, či ideme ďalej, alebo sa nám to nehodí do edičného plánu. Toto však rieši najmä redakcia.
Stáva sa, že viaceré vydavateľstvá majú záujem o tú istú knihu?
Veľmi často a potom už ide len o peniaze (kto dá viac, neraz sa ide do tzv. aukcie), meno vydavateľa (so všetkým, od prestíže, veľkosti, portfólia až po platobnú schopnosť a marketingový plán), prípadne ďalšie faktory. Niekedy je to poriadny boj. Často s príjemným záverom (keď kúpime) a občas s dlhým nosom, keď nám to uchmatne iný vydavateľ.
Aký je kolobeh (životný cyklus) knihy od jej začiatku až po vydanie?
Zjednodušene: vytipovanie rukopisu (zahraničný – nákup, potenciál, cieľovka; domáci – vyskúšať autora, kúpiť ho, zaviesť) ... práca s rukopisom od redakčnej úpravy, cez korektúry, úpravu atď (redakcia) ... výrobné rozhodnutia (aký papier, náklad, úprava atď.) ... grafické štúdio upraví a zalomí ...výber obálky ...tlač, zobchodovanie, sklad a rozvoz + následný marketing.
Kto navrhuje obálky kníh?
Niekde sa kupujú originály a upravujú. Inde sa spraví vlastná obálka – vydavateľstvo spolupracuje s viacerými grafickými štúdiami alebo jednotlivcami, ktorým zadá vytvoriť návrhy obálky: niekto sa špecializuje na trilery a krimi, iný je dobrý na romantiku ap. Pripravia niekoľko návrhov a zvykne sa vyberať. Za seba povie marketing, redakcia, obchod, šéfstvo... a neraz sa zhodnú na jednom návrhu. A často aj nie :)
Niektoré knihy majú reklamu aj prostredníctvom televízie, plagátov, atď. Podľa čoho sa rozhoduje vydavateľstvo, ktoré knihy budú takto prezentované?
Máme na to marketingové oddelenie. Už pred vydaním si knihy prečítame (samozrejme nie všetky, Ikar ich vydáva mesačne aj 30, takže sa vytipujú takzvané 3A tituly, prípadne tie, na ktorých nám záleží a o ktorých si myslíme, že môžu zarezonovať u čitateľov).
Sadneme si na brainstormingu a diskutujeme, navrhujeme hedlajny a dávame tipy, čo by sa dalo pripraviť pre propagáciu danej knihy.
Či skôr online, alebo print. Ktoré elektronické médiá? Spoty? Trailer? Audio úryvok? Rozposlať vybraným blogerom? Dohodnúť spoluprácu s kníhkupcami?
Aké vystavenie v kníhkupectvách? Urobíme plagáty, citylighty, bilboardy?
Jednoducho, hovoríme o marketingovej podpore pre daný titul – ale až keď poznáme, o čom kniha je, komu je určená a všetko sa tiež odvíja od financií.
Máte vo vydavateľstve (myslíme tým pracovisko) vlastnú knižnicu, alebo priestor, kde máte výtlačky všetkých vašich publikácií? Ak áno, asi ide o veľmi veľkú knižnicu.
Všetky novinky za posledné mesiace sú na jednom mieste, čiže môžem si tam zájsť, požičať, prelistovať. Všetky knihy sú samozrejme vo veľkosklade, ten je však na druhom konci mesta, takže tam často nechodíme :)
Približne koľko kníh zatiaľ vydavateľstvo vydalo? Vediete si o tom nejakú štatistiku?
Prirodzene, na obchodnom oddelení by vedeli povedať viac-menej presné číslo. Ikar funguje od roku 1990, čiže čoskoro oslávi 30 rokov.
Vydali sme doteraz asi 5550 titulov, z ktorých sa predalo do 30 miliónov kusov. Takže to vychádza na približne milión za rok.
Sú určité knihy a autori, ktorí „vytŕčajú“, ako je Táňa Keleová-Vasilková, ktorá sama predala asi 1,3 milióna kníh. Nadpriemerne išli série Harry Potter, autori ako Jo Nesbo, Dan Brown, ale aj slovenskí Jozef Banáš, Jozef Karika.
Asi najviac sa doteraz predalo z knihy Zdravie z Božej lekárne od Marie Tebenovej. Čiernobiela zošitová publikácia s farebnou prílohou doslova nadchla ľudí a predalo sa z nej 370-tisíc výtlačkov.
Na záver by som chcela poďakovať pánovi Milanovi Bunovi, že si našiel čas a bol ochotný nám odprezentovať svoju úžasnú prácu.
Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!