Divočina

Autor Cheryl Strayedová

Pozoruhodne úprimný skutočný príbeh o putovaní dlhom 1 770 kilometrov, ktoré zachránilo mladú ženu pred katastrofou a postavilo ju na nohy.
V dvadsiatich dvoch rokoch si Cheryl Strayedová myslela, že prišla o všetko. Po matkinej smrti sa rodina rozpŕchla a krátko nato jej skrachovalo manželstvo. O štyri roky, keď už nemala čo stratiť, urobila to najimpulzívnejšie rozhodnutie svojho života: odhodlala sa prejsť vysokohorský chodník Pacific Crest Trail od Mohavskej púšte cez celú Kaliforniu a Oregon až do štátu Washington, a to úplne sama. S diaľkovými túrami nemala nijakú skúsenosť a chodník bol iba „nejasnou exotickou myšlienkou plnou prísľubov“. No znamenal najmä prísľub, že znovu poskladá svoj rozsypaný život.
Hrdinka sa nevyhne stretnutiu so štrkáčmi či s medveďmi, prekonáva úmorné horúčavy, rekordný sneh, no vníma krásu i osamelosť svojej túry. Napínavé rozprávanie okorenené humorom živo zachytáva strach i radosť mladej ženy tvrdohlavo si raziacej cestu k cieľu napriek mizivej šanci na úspech. Púť ju takmer doženie do šialenstva, ale napokon posilní a zocelí.

Z anglického originálu Wild (Alfred A. Knope, New York 2012) preložila Saskia Hudecová.

 • Žáner: Biografie, životopisy, osudy
 • Jazyk: SK
 • Vydavateľ: IKAR
 • Väzba: Knihy viazané
 • Formát: 135×205 mm
 • Hmotnosť: 360 g
 • Počet strán: 384
 • Vydanie: 2013/08
 • Poradie vydania: 1.
 • ISBN: 978-80-551-3505-2
 • EAN: 9788055135052

Ukážky z knihy

Po zvyšok dňa to bol pomalý pochod. Pohľadom som prečesávala zem aj obzor, vyľakal ma každý zvuk, a zároveň som si hovorila: Nebojím sa. Aj keď som bola otrasená, nemohla som necítiť vďaku za to, že som zazrela zopár zvierat, ktoré sa so mnou delili o miesto, až mi tak trošku začínalo pripadať ako moje. Ako som sa blížila ku koncu prvej etapy cesty, uvedomila som si, že aj navzdory ťažkostiam vo mne rastie láska k Pacific Crest Trail. Ruksak, aj napriek svojej váhe, sa mi už zdal takmer ako živý spoločník. Už nebol tým nemožným Volkswagenom Chrobákom, ktorý som si pred pár týždňami v moteli v Mojave s takou námahou vyložila na chrbát. Teraz mal môj ruksak meno Príšera.
Myslela som to v najlepšom zmysle. Žasla som nad tým, že to, čo potrebujem na prežitie, sa dá odniesť na chrbte. A najväčšie prekvapenie bolo, že to unesiem. Že unesiem neunesiteľné. Toto poznanie o mojom fyzickom a materiálnom živote sa jednoducho prelialo do citovej a duchovnej oblasti. Ohromovalo ma, že môj komplikovaný život môže byť taký jednoduchý. Nadobúdala som názor, že možno je správne, keď netrávim celé dni uvažovaním o svojom žiali, a možno tým, že sa musím sústrediť na fyzické utrpenie, časť môjho citového utrpenia odznie. Koncom toho druhého týždňa som si uvedomila, že odkedy som začala túru, ani raz som neplakala.

Páči sa Vám táto kniha? Zdieľajte ju!

0.0/5 hodnotení (0 volieb)
Divočina

Komentáre

blog comments powered by Disqus

Naše ďalšie projekty

Booksite.sk