Hľadá sa Elizabeth

Autor Emma Healeyová

Čo spravíte, ak máte vyše osemdesiat rokov a vaša najlepšia priateľka Elizabeth odrazu nereaguje na volanie ani neotvára dvere, keď naliehavo klopete. Spozorujete nákladné auto naložené jej majetkom a nepríjemného syna vašej priateľky, ktorého váš záujem otravuje a hnevá. Nejasne tušíte, že starej priateľke sa stalo niečo zlé. Upozorníte na to svoju chápavú dcéru, políciu, hocikoho, kto je ochotný vás vypočuť, ale to je všetko. Nikto vám neverí, zaregistrujete blahosklonné pohľady, ľútosť, poučovanie, dobre mienené rady aj výčitky. Nachádzate sa totiž v etape svojho života, keď vás vek oberá o fyzickú silu, pamäť, nie však o odvahu a zmysel pre dobro. A tak vám neostáva nič iné, len sa pustiť do pátrania na vlastnú päsť... ale ako, keď už sama presne neviete, čo je realita a čo ilúzia, a musíte si pomáhať lístočkami a poznámkami?
Hlavná hrdinka Maud sa napriek tomu nedá odradiť. Ide predsa o záchranu človeka, odhalenie starých tajomstiev a nájdenie pravdy. Zároveň však aj o hľadanie pochopenia, o zachovanie toho, čo všetci potrebujeme práve vtedy, keď sme najslabší – ľudskej dôstojnosti a lásky.

Z anglického originálu Elizabet Is Missing (Viking, an imprint of Penguin Books, Londýn 2014) preložila Elena Diamanatová.

Recenzia

KEĎ SA HĽADANIE ZMENÍ NA STRÁCANIE

Súvisiace články

PODÁTE POMOCNÚ RUKU?

Ukážky z knihy

Spustila som sa na posteľ, vyhrabala som z kabelky pero a kúsok papiera: Prezrela som Elizabethin dom – URČITE tu nie je. Ukážem to Helen. Odložila som papier a zrazu som niečo počula. Predstavovala som si svoje uši, vztýčené ako psie, ostražité a bedlivé. Niekde v blízkosti sa ozvalo bzučanie. Poznám ten zvuk, je mi dôverne známy, spojený s Elizabeth. Je to mechanický zvuk, pomaly silnie a približuje sa. Stoličkový výťah. Šinie sa nahor ku mne. V ústach mi od hrôzy vyschlo. Nikto nie je v dome. Kto sa teda vezie na výťahu? Srdce mi búšilo stále prudšie, bojím sa, že pukne, a hoci sa mi podlamovali kolená, prinútila som sa zostať na mieste.
Výťah zastal. Nechcela som sa pohnúť, aby som sa neprezradila. Dlhú chvíľu som tam stála, takmer som nedýchala. Keď sa nič nedialo, hodila som na zem papierovú vreckovku skrkvanú do guľky, aby som vedela, kde som stála, a vykročila som k zábradliu. Výťah bol prázdny. Zastal v dvoch tretinách schodiska a nik tam nesedel. Civela som naň, pery sa mi chveli od strachu. Odtackala som sa do Elizabethinej izby a zamkla som sa.

Páči sa Vám táto kniha? Zdieľajte ju!

0.0/5 hodnotení (0 volieb)
Hľadá sa Elizabeth

Komentáre

blog comments powered by Disqus

Naše ďalšie projekty

Booksite.sk