Jozef Banáš

O autorovi

Jozef Banáš - Slovenský spisovateľ, politik, diplomat, topmanažér. V roku 2002 ho zvolili do parlamentu za liberálnu stranu ANO, v diplomacii dosiahol významné úspechy.

V posledných rokoch je však Jozef Banáš predovšetkým úspešným spisovateľom, ktorý dokáže rozvíriť diskusie, zaujať svojím autorským štýlom, klásť provokatívne otázky.Literárna kritika o ňom hovorí, že naskočil do vlaku slovenskej literatúry v plnej rýchlosti. Avšak nie do vagóna, ale rovno do lokomotívy. Všetky jeho knihy publikované od roku 2006 niekoľkonásobne prekročili slovenský limit požadovaný na označenie bestseller. Pozoruhodné pritom je, že ide o romány s vážnou spoločenskou, politickou a religióznou tematikou. Patrí k najprekladanejším slovenským autorom, ktorého knihy získali množstvo ocenení.

Populárny moderátor a novinár Marián Leško o ňom povedal: „Banášova prvá profesionálna päťročnica bola úspešnejšia ako ktorákoľvek sovietska päťročnica od čias Stalina." Svedčia o tom aj mnohé preklady – viaceré jeho knihy preložili do nemčiny, češtiny, polštiny, ukrajinčiny, či do jazyka hindu.

V prepočte na počet obyvateľov by sa Banášove knihy predávali v USA v číslach od 900. tisíc do 1,8 milióna. Literárna kritika ho prirovnáva k autorom, ako Dan Brown a Paulo Coelho. Banáš ku spomínaným autorom pridáva ako vzor Angličana Kena Folleta.

Vo vydavateľstve Ikar vyšlo:
Zastavte Dubčeka! (2009) – titul získal ocenenie Zlatá kniha, cenu SC PEN a stal sa aj najpredávanejším slovenským románom v Českej republike.
Kód 9 (2010) – najpredávanejší autorov román, získal ocenenie Platinová kniha, vyšiel aj v češtine.
Idioti v politike (2010, 2. vyd.) – pripravuje sa preklad do arabčiny pre egyptských čitateľov.
Sezóna potkanov (2011) – titul získal ocenenie Platinová kniha.
Posledná nevera (2012) – najpredávanejšia poviedková kniha na Slovensku.
Zóna nadšenia (2012, 2. vyd.) – kniha vyšla v Nemecku, Česku, Poľsku, na Ukrajine a ako prvý slovenský román aj v Indii. Pripravuje sa preklad do angličtiny a pandžábčiny. Autor s ním absolvoval prednáškové turné po univerzitách v Indii a v pätnástich krajinách Európy. Jeho nemecké vydanie (Jubelzone, 2010) sa dostalo do finále literárnej Ceny Johanna Gottfrieda Seumeho.

Všetko o J.Banášovi (fotky, videá, besedy, ocenenia, rozhovory...) nájdete na www.jozefbanas.sk. A buďte k nemu ešte bližšie na Facebooku: www.facebook.com/banas.jozo.

Jozef Banáš

Naše ďalšie projekty

Booksite.sk