Lož na kolesách

Autor Juliet Macurová

LOŽ NA KOLESÁCH PODROBNE ZAZNAMENÁVA DRAMATICKÝ VZOSTUP A PÁD LANCEA ARMSTRONGA.

V júni 2013 Lance Armstrong definitívne opúšťa svoju rozľahlú rezidenciu v Texase. Predal ju, aby zmiernil straty vzniknuté mnohomiliónovými žalobami. Juliet Macurová bola pri tom – rozprávala sa s jeho priateľkou a deťmi a vypočula si Armstrongovu verziu pravdy. Popri Oprah Winfreyovej patrila k tým vyvoleným zástupcom médií, ktorí smeli vyspovedať najznámejšieho vyvrheľa vo svete športu.
V tejto knihe Armstrong odhaľuje svoju pravú tvár. Skutočnú hĺbku a šírku jeho tvrdení však dotvárajú výpovede viac ako stovky ľudí, ktorí sa pohybovali v jeho blízkosti. Patria medzi nich rodinní príslušníci, ktorých Armstrong dávno zavrhol – adoptívny otec, po ktorom nosí priezvisko, stará mama, teta. Azda tú najpresnejšiu výpoveď o Armstrongovi predstavuje nahrávka svedectva zosnulého J. T. Neala, jedného z najvplyvnejších Armstrongových náhradných otcov, zaznamenaná počas posledných dvoch rokov Nealovho života. V tom čase márne bojoval s rakovinou, zatiaľ čo si Armstrong získaval slávu a obdiv fanúšikov na celom svete.
Nakoniec to však boli práve Armstrongovi niekdajší kamaráti, tí, ktorí sa kedysi pohybovali v úzkom kruhu najbližších , čo ho zradili. Zasadili Armstrongovi osudný úder tým, že porušili kódex mlčanlivosti. Ten chránil krutú pravdu o cyklistickom športe – a krutú pravdu o jeho zlatom chlapcovi – pred verejnosťou.

Z anglického originálu Cycle of Lies (William Collins, London 2014) preložil Patrik Roľko.

 • Žáner: Biografie, životopisy, osudy, Literatúra faktu
 • Jazyk: SK
 • Vydavateľ: IKAR
 • Väzba: Pevná väzba
 • Formát: (154 × 234) mm
 • Hmotnosť: 694 g
 • Počet strán: 464
 • Vydanie: 2014/07
 • Poradie vydania: 1.
 • ISBN: 978-80-551-3886-2
 • EAN: 9788055138862

Súvisiace články

Pád cyklistickej legendy. Lance Armstrong

Ukážky z knihy

„Ak si ľudia myslia, že som podvádzal, aby som vyhral Tour de France, potom sú nenapraviteľne hlúpi. Ja som nepodvádzal,“ opakuje znova.
Porušoval si pravidlá, pripomeniem mu.
„Porušoval, ale tie sme porušovali všetci. Všetkých dvesto cyklistov, čo sa postavilo na štart.“
A to nie je podvod?
Znovu na mňa vrhne ten svoj pohľad. Jasne mi dáva najavo, že som hlúpa.
Pýtam sa ho, či to ľutuje.
Neodpovedá.
Pýtam sa ho teda, či cítil vôbec niekedy vo svojom živote vinu.
Zasmeje sa. „Určite veľa ráz.“
Ľutuje, že sa vrátil k cyklistike a rozhodol sa pokúšať šťastie na Tour v rokoch 2009 a 2010. Je presvedčený, že keby sa nebol vrátil, nikdy by ho nedostali.
Ľutuje, že nebol milší k Floydovi Landisovi, a mrzí ho, že po vystúpení Tylera Hamiltona v programe 60 Minutes, kde Tyler rozprával o dopingu v tíme US Postal Service, nedržal hubu. Namiesto toho napadol Hamiltona a nazval ho idiotom a klamárom. „To som prehnal,“ priznáva Armstrong. Ľutuje aj to, že pri výpovedi pod prísahou v procese so spoločnosťou SCA Promotions nazval Emmu O´Reillyovú štetkou. „Netušil som, že sa to roznesie po celom svete.“
Neľutuje, že klamal. Nemrzí ho ani prvotná lož, ani žiadna iná z celého toho reťazca lží, čo po nej nasledovali. „Všetci by klamali,“ hovorí. „Aj ty by si klamala.“

Páči sa Vám táto kniha? Zdieľajte ju!

0.0/5 hodnotení (0 volieb)
Lož na kolesách

Komentáre

blog comments powered by Disqus

Naše ďalšie projekty

Booksite.sk