Mafiánsky princ

Autor Christopher Graziano, Philip Leonetti, Scott Burnstein

„... nikdy som sa nezachoval bezcitne, teda okrem toho, že som zabil zopár ľudí. Ale o tom je náš život. To je naša práca."
Philip Leonetti

Mafiánsky princ je osobným svedectvom „Magora Phila" Leonettiho. Ten so svojím strýkom „Krpcom Nickym" Scarfom viedol filadelfský klan mafiánov. Leonetti sa ako tridsaťtriročný stal najmladším zástupcom bosa La Cosa Nostry v dejinách a osobne sa podieľal na vzostupe aj páde americkej mafie v osemdesiatych rokoch. Práve vtedy prenikol organizovaný zločin do Atlantic City, mesta hazardu. Leonetti sa neskôr obrátil proti vlastným a v roku 1990 sa prvý raz postavil pred súd, aby svedčil proti štyrom bývalým členom skupiny. Podrobne opísal zločinecké operácie, ktoré sám kedysi viedol. Leonetti sa nakoniec priznal k desiatim vraždám a vypovedal o fungovaní tajnej organizácie, zákonoch mlčanlivosti, vydieraní, úžere aj hazardných hrách. Tento krok si vyžiadal nepredstaviteľnú dávku odvahy a nemá v dejinách mafie obdobu.
Svedectvo Philipa Leonettiho viedlo k uväzneniu mnohých vysokopostavených členov mafie vrátane Johna Gottiho, Vincenta Giganteho, no najmä vlastného strýka Nicka Scarfa, čím sa začal postupný rozklad a úpadok La Cosa Nostry.
Mafiánsky princ prináša pohľad na posledný rozkvet mafiánskych štruktúr v osemdesiatych rokoch a opisuje ich krvavý pád. A to všetko očami osoby, ktorá stála pri tom.

Z anglického originálu Mafia Prince (Running Press Books Publishers, Philadelphia 2012) preložila Matúš Kyčina.

 • Žáner: Literatúra faktu
 • Jazyk: SK
 • Vydavateľ: IKAR
 • Väzba: Pevná väzba
 • Formát: 134 x 207 mm
 • Hmotnosť: 377 g
 • Počet strán: 384
 • Vydanie: 2014/07
 • Poradie vydania: 1.
 • ISBN: 978-80-551-3887-9
 • EAN: 9788055138879

Recenzia

PORUŠENIE OMERTÀ

Ukážky z knihy

Boli nedotknuteľní. Aspoň sa tak zdalo.

Britva poveril strýka, aby do Filadelfie doviezol dodávku, v ktorej prevážali telo – bolo sa jej treba zbaviť a s ňou aj dôležitého dôkazu o vražde. Strýko sa rozhodol vziať ma so sebou, vraj bude menej nápadné, ak v aute bude sedieť malý chalan. To som mal osem rokov. Cestou mi prezradil, že predchádzajúci večer zabil veľmi zlého muža a teraz potrebuje moju pomoc, aby sa mohol zbaviť auta, v ktorom prevážali telo. Takže som tam sedel, osemročný, a chlapíci, ku ktorým som vzhliadal, ma žiadali o pomoc. Mal som pocit, že robím správnu vec, veď strýko tvrdil, že to bol veľmi zlý človek, že porušil všetky možné pravidlá, a keď niekto poruší pravidlá, musí predsa takto skončiť. O tom je La Cosa Nostra – o pravidlách. To mi došlo prakticky hneď. Strýko stále spomínal nejaké pravidlá a že ich nikdy nesmieme porušiť. Porozprával mi, ako toho chlapa zabil, ako do neho napálil šesť rán a bodal ho ihlicou na ľad, a aj čo mu ten muž povedal. Keď sa na to spätne pozerám, nezdalo sa mi, že by na tom bolo niečo čudné.

Páči sa Vám táto kniha? Zdieľajte ju!

0.0/5 hodnotení (0 volieb)
Mafiánsky princ

Komentáre

blog comments powered by Disqus

Naše ďalšie projekty

Booksite.sk