Mária Terézia - Miluj a panuj

Autor Mirka Zlatníková

Kniha mapuje prvé roky panovania Márie Terézie. Vo veľmi mladom veku si vydupala svoju veľkú lásku Františka Lotrinského, hoci vydať sa z lásky napokon dovolila len jedinému zo svojich mnohých detí. Pre svoju sobášnu politiku si tak vyslúžila prezývku „svokra Európy“. Mária Terézia bola jednou z prvých žien v dejinách, ktoré sa dostali do konfliktu medzi rolou matky, manželky a panovníčky. No zároveň jednou z mnohých, ktorým po prvej láske vstúpila do života druhá, ešte osudovejšia než tá prvá. Koľkokrát v živote môže dať človek prednosť citom pred záväzkom? Kniha zachytáva súkromný život Márie Terézie, začiatok jej cesty ako panovníčky, ale aj spletité politické zákulisie na cisárskom dvore. Spolu s knihou vznikol aj dvojdielny televízny film.

Z českého originálu Marie Terezie – Miluj a panuj (Euromedia Group, a. s. – Ikar, 2017) preložili Ester Demjanová a Barbora Škovierová.

  • Žáner: Svetová súčasná
  • Jazyk: SK
  • Vydavateľ: IKAR
  • Väzba: Knihy viazané
  • Formát: 135 × 208 mm
  • Hmotnosť: 369 g
  • Vydanie: 2018/01
  • Poradie vydania: 1.
  • ISBN: 978-80-551-5941-6
  • EAN: 9788055159416

Súvisiace články

SÚKROMNÝ I PANOVNÍCKY ŽIVOT MÁRIE TERÉZIE

Ukážky z knihy

Alžbeta pokývaním hlavy poďakovala a pri zmienke o následníkoch vypila svoj pohár vína až do dna. Prázdny ho nastavila čašníkovi.
Kým jej dvorania volali na slávu, cisár sa významne opýtal: „Je tu niekto, kto by nám chcel tento významný deň spríjemniť nejakou radostnou správou? Dobré správy milujeme…“ Obišiel zrakom celý stôl a potom sa zastavil pohľadom na Františkovi. Ten vyzeral, že si starostlivo prezerá meissenský porcelán rozostavaný po stole a mlčal.
V dlhom tichu dvorania hľadeli jeden na druhého. Mária pustila vreckovku na zem a zhlboka sa nadýchla. Zrazu bola úplne pokojná. Prešla ťažkou skúškou. Ak ju na konci nečaká Františkova láska, potom to tak asi má byť. Už nebude s plačom vybiehať zo sály. Ak sa rozhodol, že sa do povozu nenechá zapriahnuť, prijme to.
František náhle vstal a zdvihol pohár.
„Želám cisárovnej šťastie, pretože šťastie býva pre panovníkov nedosiahnuteľnou métou. Aj ja som získal trón, hoci som po ňom nikdy netúžil. Nie je mojou hračkou, je bremenom, ktoré musím niesť. Preto pripíjam stabilite!“
Tváre hostí stuhli, akoby František nad Máriou Teréziou vyriekol ortieľ smrti. Všetci počuli jeho NIE.

Páči sa Vám táto kniha? Zdieľajte ju!

0.0/5 hodnotení (0 volieb)
Mária Terézia - Miluj a panuj

Komentáre

blog comments powered by Disqus
Booksite.sk