Marťan

Autor Andy Weir

Pred šiestimi dňami sa astronaut Mark Watney stal jedným z prvých ľudí, ktorí pristáli na Marse.
Dnes nepochybuje, že bude prvý, kto na ňom aj zomrie.
Spočiatku úspešná misia na povrchu Marsu sa musí predčasne ukončiť pre piesočnú búrku, ktorá ohrozuje život posádky. Mark pri nej takmer zahynie, a keď sa preberie, nachádza sa v úplne novej životnej situácii. Ostal celkom sám na planéte, ktorá akoby sa ho zo všetkých síl pokúšala zabiť. Nemá ako oznámiť Zemi, že je nažive, a aj keby sa mu to podarilo, jeho zásoby ani zďaleka nepostačujú, aby prežil do príletu ďalšej kozmickej lode.
Na druhej strane aj tak asi nebude mať dosť času, aby zomrel hladom. Poškodené vybavenie, kruté marťanské prostredie a starý známy „ľudský faktor" so svojimi prešľapmi a chybami ho môžu zabiť oveľa skôr.
Mark však nie je ochotný len tak to vzdať. Vďaka svojej vynaliezavosti, technickým schopnostiam a zarytému odhodlaniu vytrvalo bojuje s jednou neprekonateľnou prekážkou po druhej. Vystačí mu silná vôľa a hlboké znalosti na to, aby prekonal neprekonateľné?
Z anglického originálu The Martian (Crown Publishers, Now York 2014) preložil Patrick Frank.

 • Žáner: Dobrodružstvo, thrillery
 • Jazyk: SK
 • Vydavateľ: IKAR
 • Väzba: Pevná väzba
 • Formát: 154 × 234 mm
 • Hmotnosť: 623 g
 • Počet strán: 408
 • Vydanie: 2014/08
 • Poradie vydania: 1.
 • ISBN: 978-80-551-3880-0
 • EAN: 9788055138800

Trailer

Súvisiace články

Dokáže prežiť na Marse?

Ukážky z knihy

Obrovský pretlak znútra vystrelil komoru ako delovú guľu a cez vzniknutý otvor explozívne unikal vzduch. Prekvapeného Watneyho to vnútri hodilo chrbtom o zadné dvere.
Prechodová komora preletela štyridsať metrov a tvrdo dopadla na povrch. Watney sa sotva spamätal z prvého šoku a už ho čakal druhý, lebo ho pri dopade hodilo tvárou o predné dvere.
Najhoršie to schytal kryt na helme. Bezpečnostné sklo sa rozletelo na stovky malých kociek a hlava mu tresla o vnútrajšok helmy, až takmer stratil vedomie.
Prechodová komora sa kotúľala ešte ďalších pätnásť metrov. Hrubý skafander Watneyho ochránil pred nejednou zlomeninou. Snažil sa pochopiť, čo sa to deje, no sotva sa držal pri vedomí.
Nakoniec sa komora dokotúľala a ostala ležať v oblaku prachu.
Watney ležal na chrbte a tupo hľadel na dieru v prednom kryte svojej helmy. Po tvári mu tiekla krv z rozbitého čela.
Len čo sa trocha spamätal, začal zisťovať situáciu. Obrátil hlavu a pozrel sa cez okno v zadných dverách. V diaľke sa trepotal sfúknutý hab a pred ním ležalo hotové smetisko vecí, čo z neho vyleteli.
Potom mu do uší doľahol sykot. Dobre sa započúval a uvedomil si, že nepochádza zo skafandra. Niekde v komore veľkej ako telefónna búdka bola malá trhlina.

Páči sa Vám táto kniha? Zdieľajte ju!

0.0/5 hodnotení (0 volieb)
Marťan

Komentáre

blog comments powered by Disqus

Naše ďalšie projekty

Booksite.sk