Menivé oko

Autor Jessica Treadwayová

Lenivé oko – odborne tupozrakosť alebo amblyopia – má v rodine Schuttovcov domácke pomenovanie menivé oko. Vzniklo z nedorozumenia, keď malej Dawn diagnostikovali zrakovú poruchu. Dawn však nepostihla iba lenivosť zraku, ale aj menivosť psychiky. Trpí pocitom menejcennosti a nevie si nájsť miesto v rodine ani medzi rovesníkmi. Jej správanie vedie najprv k nepredvídaným reakciám, potom k nepredvídaným medziľudským vzťahom a napokon...
Mladá Dawn si privedie do domu priateľa Ruda, lenže ten sa nepohodne s rodičmi a brutálne ich napadne. Otec na to doplatí životom, matka Hanna utrpí ťažké zranenie spojené so stratou pamäti. Rud sa ocitne vo väzení, ale po troch rokoch súd vyhovie jeho odvolaniu a proces sa obnoví. Hanna chce urobiť všetko pre to, aby vrah jej manžela ostal za mrežami. Hoci sama utrpela ťažký úraz, rozhodne sa oživiť v sebe spomienky na hrôzostrašnú noc a vystúpiť ako svedkyňa v obnovenom súdnom procese. Dawn je, naopak, odhodlaná priateľa brániť. Hoci matka svoju neprispôsobivú dcéru od detstva uprednostňovala a podporovala, vzniká medzi nimi najprv skrytý, postupne čoraz otvorenejší konflikt. To najťažšie – prijatie krutej reality – však Hannu ešte len čaká.

Z anglického originálu Lacy Eye (Grand Central Publishing,
Hachette Book Group, New York 2015) preložil Jozef Kot.

 • Žáner: Román pre ženy, Dobrodružstvo, thrillery
 • Jazyk: SK
 • Vydavateľ: IKAR
 • Väzba: Knihy viazané
 • Formát: 125 × 200 mm
 • Hmotnosť: 363 g
 • Počet strán: 360
 • Vydanie: 2015/07
 • Poradie vydania: 1.
 • ISBN: 978-80-551-4120-6
 • EAN: 9788055141206

Súvisiace články

DOKÁŽE PRIJAŤ KRUTÚ REALITU?

Ukážky z knihy

„Nechceš zájsť k Pepitovi?“
Dawn sa mykla a najradšej by som sa bola prepadla. Okrem bolestnej spomienky, ktorú mala na túto reštauráciu – miesto jej smutnej oslavy dvanástych narodenín –, pravdepodobne si uvedomila (možno po prvý raz, odkedy sa rozhodla vrátiť do Evertonu), že ju aj po troch rokoch v meste spozná každý, kto si pamätá, čo sa v našom dome stalo tej noci. Takmer denne som niekde v obchode alebo na parkovisku zachytila na sebe upreté pohľady: To je naozaj ona? Už som si na ne zvykla, ale Dawn sa tam v púšti stala anonymnou osobou.
Naposledy sme na verejnosti boli spolu pred súdnou sieňou hneď po vynesení rozsudku nad Rudom Pettym a Dawn odchádzala z mesta. Rud ani okom nemihol, keď ho porota vyhlásila za vinného. Keď ho odvádzala stráž, nepozrel na Dawn, ale na mňa. Na perách mu ostal príťažlivý úsmev, ukázal na moju dcéru a potom na mňa – naznačil zlovestnú čiaru medzi nami a zdvihol obočie. Pri tomto geste ma na chrbte zamrazilo a triaška ma neopúšťala, kým som sa na noc nezakutrala pod všetky prikrývky, ktoré som v dome našla.

Páči sa Vám táto kniha? Zdieľajte ju!

0.0/5 hodnotení (0 volieb)
Menivé oko

Komentáre

blog comments powered by Disqus

Naše ďalšie projekty

Booksite.sk