Ohniská napätia

Autor George Friedman

Nová významná kniha s hlavnými tézami o nadchádzajúcich udalostiach v Európe. Táto provokatívna práca skúma ohniská napätia, geopoliticky horúce miesta, kde v priebehu dejín prepukli napätia a kde sa konflikty opäť môžu objaviť.

George Friedman je známy pozoruhodne presnými predpoveďami v oblasti globálnej politiky, technológií, populácie a kultúry. V knihe Ohniská napätia sústredil pozornosť na Európu, kde sa už päť storočí pretínajú osi svetovej moci a kultúry. Analýzou nestálych, nepredvídateľných a fascinujúcich hraničných území Európy a Ruska – aj zlomových línií, ktoré existujú po stáročia a stali sa dejiskom viacerých katastrofických vojen – a aj vďaka jedinečným osobným zážitkom upozorňuje na ohniská, čo sa opäť prebúdzajú k životu.
Európska únia vznikla z veľkej miery preto, aby zminimalizovala vnútorné geopolitické napätia, ktoré tento kontinent po stáročia rozdeľovali. V knihe, ktorá je kombináciou podrobného historického prehľadu a kultúrnej analýzy, Friedman poukazuje na to, ako tento plán postupne zlyháva. Opisuje európske moderné dejiny a veľmi jasne vysvetľuje situáciu v najrizikovejších miestach kontinentu: nepokojné a stále sa meniace územie, ktoré oddeľuje Západ od Ruska (rozsiahly región zahrňujúci Ukrajinu, Bielorusko a Litvu); starodávne hraničné územie medzi Francúzskom a Nemeckom; a Stredomorie, miesto zrodu judaizmu a kresťanstva, ktoré sa stalo aj centrom islamského života.
Vďaka Friedmanovmu dokonalému opisu prostredia čitateľ získa jasný obraz regiónov, krajín a historických udalostí. Ohniská napätia sú fascinujúcou analýzou modernej Európy, jej nevšednej histórie a tlejúcich ohnísk na zlomových líniách, ktoré sa znovu rozhoreli a ktoré v blízkej budúcnosti zohrajú kľúčovú úlohu. Sú najaktuálnejšou a vskutku najfascinujúcejšou z Friedmanových kníh.

Z anglického originálu Flashpoints (Doubleday, A Division of Random House LLC., New York 2015) preložila Martina Zrubáková.

 • Žáner: Dejiny, Literatúra faktu
 • Jazyk: SK
 • Vydavateľ: IKAR
 • Väzba: Knihy viazané
 • Formát: 132 × 207 mm
 • Hmotnosť: 417 g
 • Počet strán: 360
 • Vydanie: 2015/11
 • Poradie vydania: 1.
 • ISBN: 978-80-551-4492-4
 • EAN: 9788055144924

Ukážky z knihy

Inštitúciou, ktorej vznik mal zahnať ich nočné mory, bola Európska únia. Jej zámerom bolo spojiť európske národy do prosperujúcej entity tak tesne, aby ani jeden z nich nemal dôvod narušiť mier alebo sa obávať jeden druhého. Iróniou osudu práve Európa bojovala celé stáročia za vyslobodenie národov spod područia iných a za možnosť, aby štáty dosiahli suverenitu a národy právo na sebaurčenie. Európania sa určite nevzdajú tohto morálneho imperatívu, keďže už zistili, kde by mohli skončiť, keby ho doviedli do absurdných dôsledkov. Ich cieľom bolo ponechať suverenitu všetkým štátom, no v takej obmedzenej miere, aby im ju nikto nemohol zobrať. Hymnou Európskej únie je Beethovenova Óda na radosť, zbavená svojej irónie.
Najdôležitejšou zostáva odpoveď na otázku, či sa už Európa nadobro zbavila konfliktov a vojen, alebo či súčasnosť je len medzihrou alebo zvodnou ilúziou. Európa je najprosperujúcejším regiónom sveta. Jej celkový HDP je väčší ako HDP Spojených štátov. Európa ovplyvňuje Áziu, Stredný východ aj Afriku. Ďalšia séria vojen by zmenila nielen tento kontinent, ale celý svet. Preto odpoveď na otázku, či Európa prekonala nielen tých tragických tridsaťjeden rokov, ale aj dlhé tisícročia konfliktov, čo im predchádzali, je kľúčová v akýchkoľvek úvahách o budúcnosti.
Preto som napísal túto knihu.
George Friedman

Páči sa Vám táto kniha? Zdieľajte ju!

0.0/5 hodnotení (0 volieb)
Ohniská napätia

Komentáre

blog comments powered by Disqus

Naše ďalšie projekty

Booksite.sk