Safa

Autor Waris Dirieová

Malá Safa zo somálskeho slumu nemala ani tri roky, keď si zahrala v Púštnom kvete, životopisnom filme o topmodelke Waris Dirieovej. Hrôzostrašná scéna, pri ktorej dievčatku násilím urobia vyriezku, dojala k slzám milióny divákov na celom svete a rozpútala vášnivé diskusie na najvyšších politických miestach.
Safa v skutočnom živote nepodstúpila potupujúce mrzačenie ženských orgánov. Jej rodičov k tomu zaviazala zmluva podpísaná pred nakrúcaním filmu. Tá zabezpečila ich dcérke školskú dochádzku aj chudobnej rodine živobytie až do dovŕšenia Safinej plnoletosti.
Po rokoch sa však Waris dozvedá šokujúcu správu. Safina matka svoje rozhodnutie ľutuje. Neobrezaná sedemročná dcéra je ľuďom na posmech, rodina čelí kritike za nerešpektovanie tradície. „Nečistá“ Safa sa vraj nikdy nevydá a matka nedopustí, aby bola jej dcérka menejcenná. Waris nezaváha a odcestuje do somálskeho Džibuti, aby sa pokúsila o nemožné a Safu zachránila. V africkej púšti sú totiž povery a tradícia mocnejšie než predstavy západného sveta.

Z nemeckého originálu Safa Knaur, München, 2013)
preložila Zuzana Guldanová.

 • Žáner: Biografické romány
 • Jazyk: SK
 • Vydavateľ: IKAR
 • Väzba: Knihy viazané
 • Formát: 155 × 234 mm
 • Hmotnosť: 512 g
 • Počet strán: 256
 • Vydanie: 2015/03
 • Poradie vydania: 1.
 • ISBN: 978-80-551-4172-5
 • EAN: 9788055141725

Ukážky z knihy

V dvoch miestnostiach krytých deravou lepenkovou strechou žije sedem dospelých a päť detí. Safa s matkou sa posadia na provizórne lôžko.
„Ako reaguje vaše okolie na to, že Safa nepodstúpila vyriezku?“ počujem otázku našej spolupracovníčky.
„Tu majú všetky dievčatá vyriezku,“ odpovedá Safina matka po somálsky, v mojom rodnom jazyku. Mimovoľne odháňa muchy z dcérkinej tváre. „Všetky okrem Safy,“ dôrazne opakuje.
Aktivistka sa spytuje, či je rada, že jej dcéra vďaka úlohe vo filme bola ušetrená toľkého utrpenia.
„Áno, s mužom sme podpísali zmluvu, že Safe nedáme urobiť vyriezku,“ vraví Somálčanka. „Ale, úprimne povedané, nie som celkom presvedčená, že to bolo správne rozhodnutie. Vyriezka je predsa súčasťou našej tradície. Ak Safa nepodstúpi vyriezku, nikdy pre ňu nenájdeme manžela. Nikdy medzi nás nebude patriť ako ostatné dievčatá. Preto jej jedného dňa vyriezku určite dáme urobiť.“
Zalapám po dychu. Čo to vraví? Neverím vlastným ušiam!
Náhlivo som sa posadila a klikla som na zastaviť. Možno som iba zle rozumela. Azda som za tie roky zabudla po somálsky?
„Preto jej jedného dňa vyriezku určite dáme urobiť,“ zopakuje Safina matka.
Naozaj to povedala! Tá žena má vážne v úmysle dať zmrzačiť svoje dieťa!

Páči sa Vám táto kniha? Zdieľajte ju!

0.0/5 hodnotení (0 volieb)
Safa

Komentáre

blog comments powered by Disqus

Naše ďalšie projekty

Booksite.sk