Veľké maličkosti

Autor Jodi Picoultová

Ruth Jeffersonová je sestrička na pôrodníckom a novorodeneckom oddelení v Connecticute. S touto prácou má už vyše dvadsaťročné skúsenosti. Na jednej zo zmien začne s rutinnou prehliadkou novorodenca, keď za chrbtom začuje nervózny šepot rodičov. Chcú hovoriť s jej nadriadenou. Vysvitne, že si neželajú, aby sa ich dieťaťa dotýkala Afroameričanka. Nemocnica ich žiadosti vyhovie, no o deň neskôr, práve vo chvíli, keď pri ňom okrem Ruth nie je nikto iný, sa dieťatku zastaví srdce. Má poslúchnuť príkazy nadriadených, alebo zasiahnuť?
Pred resuscitáciou na moment zaváha, následkom čoho ju obvinia z ťažkého zločinu. Jej prípad prevezme belošská obhajkyňa Kennedy McQuarriová, ktorá má pre ňu nečakanú radu: ak chce súd vyhrať, nesmie na procese vyťahovať rasu. Ruth jej rada zaskočí, no snaží sa aj naďalej viesť normálny život, aby jej rodina – najmä syn v tínedžerskom veku – nepocítila následky toho, že sa jej prípad mení na mediálnu senzáciu. Spolu s rozbiehajúcim sa procesom si Ruth a Kennedy musia vybudovať vzájomnú dôveru a pochopiť, že to, čo sa celý život učili o druhých, ale aj o sebe, nemusí byť pravda.
Jodi Picoultová sa s neuveriteľnou empatiou, inteligenciou a vervou pustila do problematiky rasizmu, výsad, predsudkov, spravodlivosti a súcitu bez toho, aby čitateľkám servírovala vopred predžuté názory či rady. Veľké maličkosti predstavujú pozoruhodný výsledok tvrdej práce jednej z najlepších autoriek svojho žánru.
Čoskoro aj vo filmovom spracovaní.

Z anglického originálu preložil Patrick Frank

 • Žáner: Svetová súčasná, Spoločenské romány
 • Jazyk: SK
 • Vydavateľ: IKAR
 • Väzba: Knihy viazané
 • Formát: 155 × 235 mm
 • Hmotnosť: 700 g
 • Počet strán: 480
 • Vydanie: 2018/01
 • Poradie vydania: 1.
 • ISBN: 978-80-551-5767-2
 • EAN: 9788055157672

Súvisiace články

VEĽKÉ MALIČKOSTI, KTORÉ ROZHODUJÚ

Ukážky z knihy

Keď som sa znova pozrela na postieľku, Davis Bauer nedýchal.
Naklonila som sa bližšie. Bola som si takmer istá, že mi len ušlo, ako sa mu nepatrne dvíha maličký hrudník. Z nového uhla som však videla, že jeho pleť nadobúda sinavú farbu.
Okamžite som sa k nemu sklonila, pritisla som mu na srdce stetoskop, poklopala som mu po pätách, rozvinula deku, v ktorej bol zabalený. Veľa detí trpí spánkovým apnoe, no keď nimi trocha pohnete, preložíte ich z chrbátika na bruško alebo na bok, dýchanie sa samo obnoví.
Potom mi hlava dobehla, čo už ruky robili. O tohto pacienta sa nesmie starať afroamerický personál.
Obzrela som sa po dverách a postavila som sa tak, že keby niekto vošiel, videl by mi len chrbát. Nevidel by, čo robím.
Je stimulovanie dieťaťa to isté ako resuscitácia? Ak sa ho dotýkam, nerobím presne to, čo mi zakázali?
Nemohla by som preto prísť o prácu?
Záleží na tom? Nie sú to zbytočné detaily?
Záleží vôbec na niečom okrem toho, aby dieťa znova dýchalo?

Páči sa Vám táto kniha? Zdieľajte ju!

0.0/5 hodnotení (0 volieb)
Veľké maličkosti

Komentáre

blog comments powered by Disqus

Naše ďalšie projekty

Booksite.sk