Zabijak Anders a jeho priatelia

Autor Jonas Jonasson

Čo sa stane, keď sa stretnú neveriaca farárka, recepčný z bývalého bordelu a slávny národný zabijak? Táto nesvätá trojica v dobrom aj zlom otrasie celým Švédskom.

Farárka Johanna Kjellanderová nadobro opustila kazateľnicu. Stalo sa tak narýchlo, keď ju kongregácia odsúdila a hádzali do nej spevníky. Nikdy si to povolanie sama nezvolila, donútili ju. Má preto ťažké srdce rovnakým dielom na nebeského aj na vlastného otca.
Per Persson sa tešil na miliónové dedičstvo, lenže majetok deda, konského handliara, sa akosi rozplynul v dyme z dieselových motorov. A tak sa teraz živí ako zle platený recepčný v treťotriednom hoteli, bývalom bordeli.
Vyhnaná farárka náhodou stretne na lavičke v parku recepčného. Obaja sa cítia podvedení predchádzajúcim pokolením a nemajú preto problém podvádzať iných.
Osud im do cesty privedie trochu naivného, svojsky dobrosrdečného, zato poriadne srditého muža. Volá sa Johan Andersson a práve ho prepustili z väzenia, kde si odpykal trest za tri vraždy. Robí, čo môže, ale zarobí málo a alkohol je drahý. Farárka a recepčný sa postarajú o to, že zakrátko sa Zabijak Anders stane známym v celom Švédsku. Títo traja vytvoria nesvätú trojicu a pustia sa do veľmi výnosnej, no úplne pochybnej obchodnej činnosti. Všetko by šlo ako po masle, keby im to gróf, grófka, samotný Pán a jeho Syn tak prekliato neskomplikovali...
Zabijak Anders je typická jonassonovská bizarná postavička, podobne ako storočný starček a múdra analfabetka. Ich príbehy pobavia aj rozosmejú, ale do literatúry vstúpili najmä preto, aby sme hlbšie vnímali svet, ktorý nás obklopuje, a robili ho lepším.

 • Žáner: Spoločenské romány
 • Jazyk: SK
 • Vydavateľ: IKAR
 • Väzba: Knihy viazané
 • Formát: 145 × 227 mm
 • Hmotnosť: 501 g
 • Počet strán: 304
 • Vydanie: 2016/04
 • Poradie vydania: 1.
 • ISBN: 978-80-551-4751-2
 • EAN: 9788055147512

Súvisiace články

PO STARČEKOVI A ANALFABETKE JE TU ZABIJAK ANDERS

Ukážky z knihy

„No, navrhujeme toto,“ pokračovala farárka v tej istej sekunde, ako prišla na riešenie. „Vyplatíte Zabijakovi Andersovi tých päťtisíc, čo mu dlhujete za minulú objednávku. Vzhľadom na brandžu, v ktorej pôsobíte, ho o nejaký čas budete potrebovať znova. Ak my vo vedení konzorcia uznáme, že tá úloha ho je hodná, a to určite spravíme, ujmeme sa toho podľa platného cenníka a vrátime sa k objektu A, dohliadneme, aby v blízkosti neboli nijaké deti, a znova mu zlomíme ruky. Jednak tú, ktorá sa práve scelila, jednak tú druhú, ktorá minule tak nešťastne vyviazla. A to bez príplatku!“
Bolo zvláštne vyjednávať s farárkou... a s tým, čo to bol zač... v týchto záležitostiach, ale gróf akceptoval to, čo počul. Zaplatil päťtisíc, podal si ruku s farárkou a tým druhým a prisľúbil, že sa vráti, keď nastane čas na ďalšiu lekciu komukoľvek za čokoľvek.
„A pánu Perovi Janssonovi by som sa chcel ospravedlniť za toho čuráka,“ rozlúčil sa.
„Prijíma sa,“ odvetil Per Persson.
„Zlomeninu za zlomeninu...“ stihla povedať farárka v rýchlosti, ale zháčila sa, skôr než dopovedala oko za oko a zub za zub, všetko podľa Tretej knihy Mojžišovej, kapitola 24.

Páči sa Vám táto kniha? Zdieľajte ju!

0.0/5 hodnotení (0 volieb)
Zabijak Anders a jeho priatelia

Komentáre

blog comments powered by Disqus
Booksite.sk