Deborah Harkness - Kniha života
Čarodejnícka trilógia
Záverečný diel vychádza až štyri roky po prvej časti Príbeh čarodejnice (2011). Ak máte problém s pamäťou a už si nespomínate, čo sa odohralo v predchádzajúcich častiach, radi Vám pomôžeme, pretože táto recenzia sa pokúsi o komplexný pohľad na túto trilógiu. Pousilujeme sa aj zodpovedať otázku, či Harkness ponúka plnohodnotné pokračovanie tejto ságy.
Centrom celej trilógie je vzťah upíra Matthewa a čarodejnice Diany. Od počiatočného konfliktu až po..., no nebudeme predbiehať. Možno vám napadne podobnosť so ságou Twilight, ale tým to aj skončí. Aj keď sága Twilight možno bola akýmsi spúšťačom, inšpiráciou pre autorku, nemôžeme tieto dve série porovnávať, pretože by sme našli viac rozdielnych ako spoločných čŕt.
Takže máme upíra a čarodejnicu, ale pozor, čarodejnicu, ktorá nečaruje, lepšie povedané odmieta používať mágiu. Počas čítania prídete na to, že s Dianou to nie je až také jednoduché, pretože vlastní rodičia ju začarovali, aby nemohla používať mágiu. Kým prvá časť je venovaná hlavne chémii medzi upírom a čarodejnicou a neustále hroziacemu nebezpečenstvu, druhá časť, Tieň noci (2013), sa venuje pátraniu v minulosti po Dianinom nadaní, hľadaniu učiteľov, ktorí by ju vzdelávali, a popritom aj prehlbovaniu dôvery medzi partnermi. Najhlavnejším cieľom druhej časti je však nájsť spôsob, ako odčarovať Dianu, a táto úloha má zároveň vyššiu prioritu než protikladný vzťah upíra a čarodejnice, na ktorý môžeme nahliadnuť aj prostredníctvom provokatívnejších scén.
Prvá časť ponúka toľko akcie, že sme mali obavy, či sa autorka nebude opakovať, resp. boli sme zvedavé, s čím príde v ďalších častiach. Okrem iného sme boli „svedkami“ nepríjemných vyhrážok, pobytu vo Francúzsku a v čarodejníckom dome, únosu, súboja s upírkou... Áno, akcie bolo viac než dosť, stále sa niečo dialo, niekedy bolo problematické odložiť knihu. Autorka toho predostrela čitateľovi v prvej časti skutočne veľa, preto v druhej musela chtiac-nechtiac vybočiť – do minulosti. Ale nie v spomienkach, to nie. Matthew a Diana pocestujú do minulosti, a to dosť ďalekej. Čitateľa určite neprekvapí, že sa dostanú do alžbetínskeho obdobia, ktorému sa autorka venuje aj po vedeckej stránke.
Na jednej strane autorka nie je prvoplánová, pretože celý príbeh nie je len o príťažlivosti partnerov. Núti čitateľa premýšľať, o čom číta, využíva požadovanú terminológiu o génoch a DNA, hovorí o Darwinovej téorii a jeho práci O pôvode druhov. Na strane druhej značne zjednodušila cestovanie v čase, keď nám predostrela vysvetlenie, že čas jednoducho nedovolí, aby sa v rovnakom období objavili dve súčasti jednej bytosti. Väčší zmysel a logiku malo cestovanie časom v Rowlingovej sérii Harry Potter, v ktorej sa postavy vyhýbali svojmu vlastnému „ja“. Nečudujem sa, že autorka si cestovanie v čase zjednodušila, lebo Diane robilo dosť veľký problém čeliť jednému Matthiewovi, nieto ešte dvom. Takže v príbehu badať snahu vedecky podložiť nadprirodzené javy, no zároveň je zarážajúca jednoduchosť. Priznajme si, že dvaja Mathiewovia by bol celkom vydarený vtip... Nie?
Kniha Tieň noci má, takpovediac, voľnejší rozbeh. Chvíľu trvá, kým sa Diana a Matthiew zabývajú v minulosti. Na obrátkach to začalo naberať až po ich svadbe, ale dôvodom nebola svadobná noc. Veľa nových a hlavne historických postáv spomaľovalo napredovanie deja, no zoznam všetkých týchto postáv na konci knihy tento nedostatok trochu vyvážil. Dosť nepravdepodobné stretnutie s historickými osobnosťami, resp. ich vykreslenie, by mohlo byť diskutabilné (stretnutie s kráľovnou Alžbetou, rímskym cisárom Rudolfom), ale keďže nie sme historici, tejto téme sa radšej vyhneme.
V Knihe života sa vraciame do súčasnosti, presne do dňa, keď Diana a Matthiew vycestovali na dovolenku do minulosti. Avšak, už nie sú sami. Aj túto ságu postihol baby boom. Tehotenstvá s upírmi sú v poslednom čase akési obľúbené.
Príbeh pokračuje skúmaním DNA nadprirodzených bytostí a pátraním po záhadnom rukopise Ashmole 782, z ktorého našim osudom skúšaným milencom zostali iba tri zdrapy. Aj keby sa mohlo zdať, že tieto dve veci spolu nesúvisia, opak je pravdou. Knihou života je vlastne spomínaný záhadný rukopis, ktorý má v sebe obsiahnuté genetické informácie nadprirodzených bytostí, inak povedané, z týchto bytostí je zhotovený. Doslova a dopísmena. Nájdením Knihy života sa vyrieši viacero problémov – vyslobodia Matthewa, tromfnú kongregáciu, pochopia svoj pôvod.
Diana ako historička je ideálnou partnerkou pre upíra, pretože vďaka svojmu štúdiu pozná viaceré historické obdobia, a teda aj svojho milovaného. Túto profesiu autorka prezieravo zvolila pre postavu Diany. Diana je, prekvapivo, silnou hrdinkou (psychicky aj fyzicky) a vo vzťahu s Matthewom dokonca rovnocennou partnerkou. Avšak v protiklade s jej silou trochu zaskočí sentimentálne prežívanie, keď Matthiew musí odísť skrotiť „deti“ (=upíri) svojho syna Marcusa. Keď založili novú pokrvnú líniu, museli predpokladať, že ich Matthew pôjde presviedčať, aby sa k nim pridali a boli tak vo výhode. Politike je tiež venovaný značný priestor, čo na jednej strane chápeme, pretože vysvetliť celý systém fungovania nadprirodzených bytostí chvíľu trvá, no na strane druhej je zdĺhavý a nudný.
Autorka disponuje širokým záberom vedomostí, umne narába s mytológiou, poznatkami alchýmie a histórie. Aj keď už máme za sebou dve jej knihy, stále nás dokáže prekvapiť dômyselným riešením situácií. Takisto bola podnetná myšlienka, že čarodejnice, upíri, démoni a ľudia sú jedným a tým istým druhom, len sa od seba odlišujú.
Naše hodnotenie
Informácie o knihe
Kniha života Deborah Harknessová
- Žáner: YOLi, young adult, new adult, Sci-fi, fantasy
- Jazyk: SK
- Vydavateľ: IKAR
- Vydanie: 2015/02
- Počet strán: 568
- ISBN: 978-80-551-4130-5
Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!