Dmitry Glukhovsky - Budúcnosť
Večný život
Ako by sa Vám páčilo byť nesmrteľným? Vnímať čas ako niečo zanedbateľné a prechádzať sa storočiami ako izbami v byte? Nie, nemusíte piť ľudskú krv ani absorbovať žiarenie kryptonitu. Téma nesmrteľnosti je leitmotívom vedecko-fantastického románu Budúcnosť.
Predstava by to bola celkom prijateľná, keby sa netýkala celého ľudstva. Lekári vynašli protilátku na starnutie a „nakazili“ ňou celú Zem. Avšak nie je všetko také dokonalé, ako by sa mohlo zdať. Takmer žiadne straty na životoch znamenajú premnoženie ľudského druhu, preto sú ľudia nútení žiť v obrovských vežiakoch s minimom životného priestoru. Diferencie v obyvateľstve však nezmizli; bohatí bývajú na najvyšších podlažiach v nepredstaviteľnom luxuse a priestore, kým chudobnejší hrdlačia od rána do večera a ešte k tomu naveky. K tejto bilancii si pripočítajte aj obmedzenie pokračovania svojej rodovej línie. Inak povedané – zákaz plodiť deti a ak sa vám niečo také „pritrafí“, dostanete vy alebo váš partner injekciu starnutia, po ktorej zostanete žiť cca 10 rokov. Z našej rovnice ako výsledok vyplýva znepokojivá vízia o ľudstve.
Hlavná postava, Jan, je členom Falangy, ktorá odhaľuje nezákonne narodené deti. Falanga pozostáva práve z takýchto pôvodne nezákonných členov spoločnosti, ktorých izolovane vychovávali v internátoch a podnecujú ich k nenávisti k vlastným rodičom. Jan to teda nemal a ani nemá ľahké. Psychiku človeka by určite poznačili už brutálne praktiky internátu, ale aj segregovanie detí a ich rodičov, ktorým potom vstreknú injekciu smrti. Postava Jana nie je dokonalá, nie je to žiadny superhrdina, ktorý by v zlomku sekundy vedel, čo má robiť. Glukhovsky zobrazuje aj jeho temnejšiu stránku či konanie, ktoré sa nemusí zhodovať s morálkou čitateľa. Autor postavu nestavia do výhodnejšej pozície len kvôli tomu, že je rozprávačom príbehu. Naopak, jeho postavenie by sa dalo prirovnať k chudobným ľuďom žijúcich na najnižších poschodiach. No aj keď to navonok nie je samozrejmé, Jan sa od väčšiny (chudobných či bohatých) odlišuje – nezlomnou mysľou a vierou v ľudskosť.
Autorov ironický pohľad, vďaka ktorému sa díva Janovými očami, je veľmi trefný, najmä v súvislosti s politickou situáciou vo svete. Bohužiaľ, irónia sa postupne z textu vytráca a zostáva rozčarovanie postavy z reality. Keby autor pokračoval v ironickom štýle, možno by som si našla dôvod, aby som knihu dočítala.
Ďalším viditeľným problémom knihy je striedanie prítomnosti a minulosti. Keď už sa dej začína celkom slušne rozbiehať, tak sa postava Jana ponorí do minulosti a líči svoje otrasné skúsenosti z internátu. Chápem, že autor chcel zobraziť neľahkú pozíciu budúcich členov Falangy, ale nepomáha to napredovaniu deja. Myslím, že podobný motív sa vyskytuje aj v románe D. Browna – Da Vinciho kód, aj keď v zmenenej podobe. Brown totiž rozdelil súčasnosť na rôzne deje odohrávajúce sa na rôznych miestach. Preto ste si museli prečítať aj menej záživnú časť, aby ste sa dostali znova k tej nervydrásajúcej časti, ktorá vás práve zaujímala (ak ste teda nepreskakovali kapitoly). Možno ste si povedali: Fajn, teraz rýchlo prečítam túto kapitolu a potom sa znova dostanem do toho deja, o ktorom chcem čítať. Lenže aplikovať túto myšlienku analogicky na román Budúcnosť jednoducho nejde. Časti o minulosti sú natoľko psychicky ťažké, že ich nedokážete prečítať rýchlo. Podobne ako na Jana, aj na vás bude doliehať jeho minulosť.
Čitateľa môže odradiť aj miera zobrazenia násilia. Osobne si myslím, že autor prekročil únosné hranice vykreslenia brutality. Zastávam názor, že by sa nemalo písať až tak explicitne. Čitateľove oči by niektoré veci nemali prečítať v texte, ale mali by byť vykreslené v jeho mysli.
Naše hodnotenie
Informácie o knihe
Budúcnosť Dmitry Glukhovsky
- Žáner: Sci-fi, fantasy
- Jazyk: SK
- Vydavateľ: IKAR
- Vydanie: 2015/04
- Počet strán: 528
- ISBN: 978-80-551-4201-2
Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!